Recom Power RCD-48-0.70/W
Part No.:
RCD-48-0.70/W
Manufacturer:
Recom Power
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCD-48-0.70/W.pdf
Description:
LED DRIVER CC BUCK 2-56V 700MA
Comments
RCD-48-0.70/W Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
LIGHTLINE RCD-48 (70W)
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
Buck
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
60V
Voltage - Output:
2 ~ 56V
Current - Output (Max):
700mA
Power (Watts):
39 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Analog, PWM
Features:
Remote On/Off, OTP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C
Efficiency:
96%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
1.28" L x 0.66" W x 0.44" H (32.6mm x 16.7mm x 11.1mm)