Sumida America Components Inc. RCH110NP-151K
Part No.:
RCH110NP-151K
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCH110NP-151K.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 1.4A 230 MOHM TH
Comments
RCH110NP-151K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
RCH-110
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
230mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
4.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)