Sumida America Components Inc. RCH110NP-271K
Part No.:
RCH110NP-271K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCH110NP-271K.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 1A 400 MOHM TH
Comments
RCH110NP-271K Specifications
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1 A
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
3.4MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)