Sumida America Components Inc. RCH110NP-821K
Part No.:
RCH110NP-821K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCH110NP-821K.pdf
Description:
FIXED IND 820UH 590MA 1.3 OHM TH
Comments
RCH110NP-821K Specifications
Inductance:
820 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
590 mA
DC Resistance (DCR):
1.3Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)