Sumida America Components Inc. RCP1317NP-101M
Part No.:
RCP1317NP-101M
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCP1317NP-101M.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 2.3A 125 MOHM TH
Comments
RCP1317NP-101M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
RCP1317
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.3 A
Current - Saturation (Isat):
2.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
125mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)