Sumida America Components Inc. RCP1317NP-152L
Part No.:
RCP1317NP-152L
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCP1317NP-152L.pdf
Description:
FIXED IND 1.5MH 720MA 1.4 OHM TH
Comments
RCP1317NP-152L Specifications
Inductance:
1.5 mH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
720 mA
Current - Saturation (Isat):
720mA
DC Resistance (DCR):
1.4Ohm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)