Sumida America Components Inc. RCP1317NP-181L
Part No.:
RCP1317NP-181L
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCP1317NP-181L.pdf
Description:
FIXED IND 180UH 1.8A 213 MOHM TH
Comments
RCP1317NP-181L Specifications
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
DC Resistance (DCR):
213mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)