Sumida America Components Inc. RCP1317NP-271L
Part No.:
RCP1317NP-271L
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCP1317NP-271L.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 1.55A 330MOHM TH
Comments
RCP1317NP-271L Specifications
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.55 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
DC Resistance (DCR):
330mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)