Sumida America Components Inc. RCP1317NP-391L
Part No.:
RCP1317NP-391L
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCP1317NP-391L.pdf
Description:
FIXED IND 390UH 1.3A 440 MOHM TH
Comments
RCP1317NP-391L Specifications
Inductance:
390 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.45A
DC Resistance (DCR):
440mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)