Sumida America Components Inc. RCP1317NP-392L
Part No.:
RCP1317NP-392L
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCP1317NP-392L.pdf
Description:
FIXED IND 3.9MH 420MA 4.52OHM TH
Comments
RCP1317NP-392L Specifications
Packaging:
Bulk
Inductance:
3.9 mH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
420 mA
Current - Saturation (Isat):
470mA
DC Resistance (DCR):
4.52Ohm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)