Sumida America Components Inc. RCP1317NP-472L
Part No.:
RCP1317NP-472L
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCP1317NP-472L.pdf
Description:
FIXED IND 4.7MH 370MA 5.02OHM TH
Comments
RCP1317NP-472L Specifications
Inductance:
4.7 mH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
370 mA
Current - Saturation (Isat):
430mA
DC Resistance (DCR):
5.02Ohm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)