Sumida America Components Inc. RCP1317NP-561L
Part No.:
RCP1317NP-561L
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCP1317NP-561L.pdf
Description:
FIXED IND 560UH 1.1A 590 MOHM TH
Comments
RCP1317NP-561L Specifications
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.25A
DC Resistance (DCR):
590mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)