Sumida America Components Inc. RCR875DNP-101K
Part No.:
RCR875DNP-101K
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCR875DNP-101K.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 740MA 320MOHM TH
Comments
RCR875DNP-101K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
RCR-875D
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
740 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
320mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)