Sumida America Components Inc. RCR875DNP-470L
Part No.:
RCR875DNP-470L
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCR875DNP-470L.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 1.1A 170 MOHM TH
Comments
RCR875DNP-470L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
RCR-875D
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)