Nisshinbo Micro Devices Inc. RH5RL33AA-T1-FE
Part No.:
RH5RL33AA-T1-FE
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-243AA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRH5RL33AA-T1-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT89-3
Comments
RH5RL33AA-T1-FE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
Rx5RL
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.53V @ 1mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
3.3 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C