Bourns Inc. RL110-101K
Part No.:
RL110-101K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL110-101K.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 1.7A 160 MOHM TH
Comments
RL110-101K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL110
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
5.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)