Bourns Inc. RL110S-471L-RC
Part No.:
RL110S-471L-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL110S-471L-RC.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 570MA 980MOHM TH
Comments
RL110S-471L-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL110S
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
570 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
980mOhm Max
Q @ Freq:
25 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
1.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)