Bourns Inc. RL110S-681L-RC
Part No.:
RL110S-681L-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL110S-681L-RC.pdf
Description:
FIXED IND 680UH 470MA 1.2 OHM TH
Comments
RL110S-681L-RC Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL110S
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Inductance:
680 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
470 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.2Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 760kHz
Frequency - Self Resonant:
1.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)