Eaton - Electronics Division RL1218-102-R
Part No.:
RL1218-102-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL1218-102-R.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 677MA 1.23 OHM TH
Comments
RL1218-102-R Specifications
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
677 mA
Current - Saturation (Isat):
992mA
DC Resistance (DCR):
1.23Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.480" Dia (12.20mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)