Eaton - Electronics Division RL1218-152-R
Part No.:
RL1218-152-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL1218-152-R.pdf
Description:
FIXED IND 1.5MH 597MA 1.59OHM TH
Comments
RL1218-152-R Specifications
Inductance:
1.5 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
597 mA
Current - Saturation (Isat):
809mA
DC Resistance (DCR):
1.59Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
810kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.480" Dia x 0.709" L (12.20mm x 18.00mm)