Eaton - Electronics Division RL1218-220-R
Part No.:
RL1218-220-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL1218-220-R.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 3.64A 42 MOHM TH
Comments
RL1218-220-R Specifications
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
3.64 A
Current - Saturation (Isat):
6.6A
DC Resistance (DCR):
42mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.480" Dia (12.20mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)