Eaton - Electronics Division RL1218-330-R
Part No.:
RL1218-330-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL1218-330-R.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 3.27A 52 MOHM TH
Comments
RL1218-330-R Specifications
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
3.27 A
Current - Saturation (Isat):
5.45A
DC Resistance (DCR):
52mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.480" Dia (12.20mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)