Eaton - Electronics Division RL1218-472-R
Part No.:
RL1218-472-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL1218-472-R.pdf
Description:
FIXED IND 4.7MH 322MA 5.46OHM TH
Comments
RL1218-472-R Specifications
Inductance:
4.7 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
322 mA
Current - Saturation (Isat):
457mA
DC Resistance (DCR):
5.46Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
400kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.480" Dia (12.20mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)