Eaton - Electronics Division RL1218-4R7-R
Part No.:
RL1218-4R7-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL1218-4R7-R.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 5.65A 17 MOHM TH
Comments
RL1218-4R7-R Specifications
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.65 A
Current - Saturation (Isat):
15A
DC Resistance (DCR):
17mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
34MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.480" Dia (12.20mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)