Eaton - Electronics Division RL1218-561-R
Part No.:
RL1218-561-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL1218-561-R.pdf
Description:
FIXED IND 560UH 968MA 606MOHM TH
Comments
RL1218-561-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
RL1218
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
968 mA
Current - Saturation (Isat):
1.33A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
606mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.480" Dia (12.20mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)