Eaton - Electronics Division RL1218-562-R
Part No.:
RL1218-562-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL1218-562-R.pdf
Description:
FIXED IND 5.6MH 305MA 6.11OHM TH
Comments
RL1218-562-R Specifications
Inductance:
5.6 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
305 mA
Current - Saturation (Isat):
418mA
DC Resistance (DCR):
6.11Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
400kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.480" Dia (12.20mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)