Eaton - Electronics Division RL1218-682-R
Part No.:
RL1218-682-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL1218-682-R.pdf
Description:
FIXED IND 6.8MH 263MA 8.2 OHM TH
Comments
RL1218-682-R Specifications
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
RL1218
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Inductance:
6.8 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
263 mA
Current - Saturation (Isat):
379mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
8.2Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
360kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.480" Dia (12.20mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)