Eaton - Electronics Division RL1218-8R2-R
Part No.:
RL1218-8R2-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL1218-8R2-R.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 4.75A 25 MOHM TH
Comments
RL1218-8R2-R Specifications
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.75 A
Current - Saturation (Isat):
10.7A
DC Resistance (DCR):
25mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.480" Dia (12.20mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)