Bourns Inc. RL181S-103J-RC
Part No.:
RL181S-103J-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL181S-103J-RC.pdf
Description:
FIXED IND 10MH 25MA 12.1 OHM TH
Shipping
Inventory:752
Comments
RL181S-103J-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL181S
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
25 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
12.1Ohm Max
Q @ Freq:
100 @ 50kHz
Frequency - Self Resonant:
250kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)