Bourns Inc. RL181S-152J-RC
Part No.:
RL181S-152J-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL181S-152J-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1.5MH 70MA 4 OHM TH
Comments
RL181S-152J-RC Specifications
Packaging:
Bulk
Inductance:
1.5 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
70 mA
DC Resistance (DCR):
4Ohm Max
Q @ Freq:
70 @ 50kHz
Frequency - Self Resonant:
640kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)