Bourns Inc. RL622-1R0K-RC
Part No.:
RL622-1R0K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL622-1R0K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 10A 13 MOHM TH
Comments
RL622-1R0K-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL622
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
13mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
150MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)