Bourns Inc. RL824-100K-RC
Part No.:
RL824-100K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL824-100K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2.2A 52 MOHM TH
Comments
RL824-100K-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL824
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
52mOhm Max
Q @ Freq:
135 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
44MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)