Bourns Inc. RL824-150K-RC
Part No.:
RL824-150K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL824-150K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 1.93A 65 MOHM TH
Comments
RL824-150K-RC Specifications
Packaging:
Bulk
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.93 A
DC Resistance (DCR):
65mOhm Max
Q @ Freq:
135 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)