Bourns Inc. RL824-152K-RC
Part No.:
RL824-152K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL824-152K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1.5MH 270MA 2.1 OHM TH
Comments
RL824-152K-RC Specifications
Packaging:
Bulk
Inductance:
1.5 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
270 mA
DC Resistance (DCR):
2.1Ohm Max
Q @ Freq:
45 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:
770kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)