Bourns Inc. RL824-182K-RC
Part No.:
RL824-182K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL824-182K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1.8MH 240MA 2.3 OHM TH
Comments
RL824-182K-RC Specifications
Packaging:
Tube
Inductance:
1.8 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
240 mA
DC Resistance (DCR):
2.3Ohm Max
Q @ Freq:
45 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:
710kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)