Bourns Inc. RL824-271K-RC
Part No.:
RL824-271K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL824-271K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 600MA 480MOHM TH
Comments
RL824-271K-RC Specifications
Packaging:
Tube
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
600 mA
DC Resistance (DCR):
480mOhm Max
Q @ Freq:
35 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
1.6MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)