Bourns Inc. RL824-821K-RC
Part No.:
RL824-821K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL824-821K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 820UH 400MA 860MOHM TH
Comments
RL824-821K-RC Specifications
Packaging:
Bulk
Inductance:
820 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
400 mA
DC Resistance (DCR):
860mOhm Max
Q @ Freq:
26 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)