Bourns Inc. RL875-100M-RC
Part No.:
RL875-100M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL875-100M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2.9A 50 MOHM TH
Comments
RL875-100M-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL875
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Q @ Freq:
35 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)