Bourns Inc. RL875-150K-RC
Part No.:
RL875-150K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL875-150K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 2.2A 70 MOHM TH
Comments
RL875-150K-RC Specifications
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.2 A
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)