Bourns Inc. RL875-181K-RC
Part No.:
RL875-181K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL875-181K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 180UH 660MA 570MOHM TH
Comments
RL875-181K-RC Specifications
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
660 mA
DC Resistance (DCR):
570mOhm Max
Q @ Freq:
18 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
5.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)