Bourns Inc. RL875-182K-RC
Part No.:
RL875-182K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL875-182K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1.8MH 200MA 5.05OHM TH
Comments
RL875-182K-RC Specifications
Inductance:
1.8 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
200 mA
DC Resistance (DCR):
5.05Ohm Max
Q @ Freq:
35 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)