Bourns Inc. RL875-272K-RC
Part No.:
RL875-272K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL875-272K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 2.7MH 160MA 8.72OHM TH
Comments
RL875-272K-RC Specifications
Inductance:
2.7 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
160 mA
DC Resistance (DCR):
8.72Ohm Max
Q @ Freq:
35 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)