Bourns Inc. RL875-682K-RC
Part No.:
RL875-682K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL875-682K-RC.pdf
Description:
IND7.8X7.5MM,6800UH10%0.10A,NON-
Comments
RL875-682K-RC Specifications
Series:
RL875
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Inductance:
6.8 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
100 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
21.8Ohm Max
Q @ Freq:
35 @ 252kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)