Bourns Inc. RL875-820K-RC
Part No.:
RL875-820K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL875-820K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 82UH 1A 240 MOHM TH
Comments
RL875-820K-RC Specifications
Series:
RL875
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)