Bourns Inc. RL875-822K-RC
Part No.:
RL875-822K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL875-822K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 8.2MH 93MA 28.7 OHM TH
Comments
RL875-822K-RC Specifications
Series:
RL875
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Inductance:
8.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
93 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
28.7Ohm Max
Q @ Freq:
32 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
500kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)