Bourns Inc. RL875S-151K-RC
Part No.:
RL875S-151K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL875S-151K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 600MA 510MOHM TH
Comments
RL875S-151K-RC Specifications
Series:
RL875S
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Tray
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
510mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
6MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)