Bourns Inc. RL875S-182K-RC
Part No.:
RL875S-182K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL875S-182K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1.8MH 170MA 6.8 OHM TH
Comments
RL875S-182K-RC Specifications
Series:
RL875S
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Tray
Inductance:
1.8 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
170 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
6.8Ohm Max
Q @ Freq:
110 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)