Bourns Inc. RL875S-561K-RC
Part No.:
RL875S-561K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL875S-561K-RC.pdf
Description:
IND7.8X7.5MM,560UH10%0.31A,SHDTH
Comments
RL875S-561K-RC Specifications
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
310 mA
DC Resistance (DCR):
1.61Ohm Max
Q @ Freq:
45 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
2.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)