Bourns Inc. RL875S-562K-RC
Part No.:
RL875S-562K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL875S-562K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 5.6MH 99MA 20.4 OHM TH
Comments
RL875S-562K-RC Specifications
Inductance:
5.6 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
99 mA
DC Resistance (DCR):
20.4Ohm Max
Q @ Freq:
95 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)