Bourns Inc. RL895-122K-RC
Part No.:
RL895-122K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL895-122K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1.2MH 270MA 2.1 OHM TH
Comments
RL895-122K-RC Specifications
Inductance:
1.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
270 mA
DC Resistance (DCR):
2.1Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)